İşlenmiş et ürünlerinde kalıntı nitrat ve nitrit miktarlarının araştırılması
Researching of residual nitrate and nitrite levels in the cured meat products
  1. Tez No: 99239
  2. Yazar: DİLEK PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
64 VI. ÖZET Bu çalışmada, Ankara piyasasında satılan altı ayrı firmaya ait salam ve sosis örneklerinde bulunan nitrat ve nitrit miktarının saptanması, bulunan sonuçların Türk Gıda Mevzuatı ve Avrupa Birliği'nin öngördüğü değerlere göre insan sağlığı açısından değerlendirilimesi amaçlanmıştır. Altı ayrı firmaya ait 60 salam ve 60 sosis örneği olmak üzere toplam 120 adet örnek üzerinde çalışılmıştır. Kalıntı nitrat ve nitrit miktarı spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. Altı ayrı firmaya ait salam örneklerinde ortalama nitrat ve nitrit miktarları sırasıyla 106.4830±3.3731 mg/kg ve 31.5675±1.1272 mg/kg'dır. Sosis örneklerinde ortalama nitrat ve nitrit miktarları 107.4783±3.6432 mg/kg ve 31.1370±1.3546 mg/kg olarak saptanmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre kalıntı nitrat ve nitrit miktarları Türk Gıda Mevzuatı ve Avrupa Birliği'nin öngördüğü kalıntı miktarlarının altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-65- VII. SUMMARY The purpose of this study was to determine the residual nitrate and nitrite contents of salami and sausages obtained from of six different producers, sold in Ankara, their suitability to human health and compare the results with the standards set forth by the Turkish Food Regulations and the European Union Regulations. The samples of 60 salami and 60 sausages, a total of 120 samples, obtained from 6 different producers, were analysed. The residual nitrate and nitrite contents have been determined by the spectrophotometric method. The residual nitrate amounts of the salami samples of all producers were found to be 106.4830±3.3731 mg/kg and 31.5675±1.1272 mg/kg respectively. The residual nitrate and nitrite amounts of the sausage samples of all producers were found to be 107.4783±3.6432 mg/kg and 31.1370±1.3546 mg/kg respectively. The result of this study indicated that the average residual nitrates and nitrites were below the maximum allowable limits set forth by the Turkish Food Regulations and the European Union Regulations.