Yüksek hidrostatik basınç tekniğinin baharatlardaki mikroflora yükü üzerine etkisi
Effects of high hydrostatic pressure technic on microflora load of spices
- Tez No: 99247
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, et, meyve suyu gibi su içeriği yüksek bazı gıdalarda uygulanan yüksek hidrostatik basınç tekniğinin, ülkemizde tüketim talebi fazla olan baharatların mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkisi amaçlanmıştır. Bu araştırma için test materyali olarak toz karabiber (Piper nigrum), toz kırmızıbiber {Capsicum annuum) ve toz kimyon (Cuminum cyminum) kullanılmıştır. Oda sıcaklığında 10 ve 15 dakika süreyle 750 atm, 1500 atm, 2250 atm basınç uygulanan baharat örnekleri, basınç işleminin yapıldığı gün ve depolamanın 30. ve 90. günlerinde, kontrol grubu ile birlikte mikrobiyolojik analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The aim of this study was to investigate the influence of ultra high hydrostatic pressure technology which is applied on foods with high water content, on the microbial quality of spices. Testing material is chosen as ground black pepper {Piper nigrum), ground red pepper (Capsicum annuum), ground cumin {Cuminum cyminum). Spice samples pressurized at 750 atm, 1500 atm, 2250 atm levels for 10 minutes and 15 minutes at room temperature, as well as control groups, were analyzed microbiologically on 0, 30th and 90th days of pressure application. Total aerobic microorganism, mould and yeast counts of spices decreased by pressurization effect.