The impact of mobile-assisted language learning on speaking proficiency of EFL learners
Mobil destekli dil öğreniminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin konuşma becerisi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 994924
  2. Yazar: MEVLÜT TUTMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenildiği bağlamlar yeterince konuşma pratiği yapma fırsatı sunmazlar. Gelişen özellikleriyle mobil cihazlar, MDDÖ (Mobil Destekli Dil Öğrenimi) araçlarını kullanarak konuşma becerisini geliştirme fırsatı sunabilir. Bu çalışma bir devlet üniversitenin İngilizce hazırlık programında bulut temelli bir etkileşimli video paylaşım platformu olan Edpuzzle'ı kullanarak MDDÖ'nün öğrencilerin dil becerisini geliştirmedeki etkinliğini araştırmıştır. Çalışma karma yöntemler araştırma yöntemi, eşleştirilmiş gruplar deseni ile deney grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=21) olarak atanan toplam 41 kişilik örneklem ile yapılmıştır. Çalışma, iki haftası ön test ve eğitim, altı haftası müdahale ve son 2 haftası son test olmak üzere on hafta sürmüştür. Her iki grup da Edpuzzle uygulamasında hazırlık videoları ve konuşma ders videolarını izlemiş; deney grubu uygulamayı konuşma etkinliklerini yapmak ve geri dönüt almak için kullanmaya devam ederken kontrol grubu konuşma etkinliklerini sınıfta yaptıktan sonra yazılı geri dönüt almıştır. Çalışmada öğrencilerin konuşma becerisini IELTS Konuşma sınavını ve değerlendirme için IELTS Konuşma Puanlama yönergesini baz alan bir ön test ve son test konuşma testi uygulanmıştır. Ayrıca çalışmadan önce ve sonra Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli-2 (TKKBM-2) Ölçeği her iki gruba da MDDÖ'ye karşı katılımcı tutumlarını karşılaştırmak için uygulanmıştır. Müdahaleye dair daha derin bir kavrayış sağlayabilmek için beş soruluk açık uçlu bir anket deney grubuna müdahaleden sonra verilmiştir. Sonuçlar, son testte gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. TKKBM-2 ölçeği sonuçları ise sosyal etki boyutu dışında müdahale sonrasında artış göstermeyen deney grubuyla karşılaştırıldığında, kontrol grubunun MDDÖ'ye yönelik tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olduğunu ortaya koymuştur. Nitel analiz, deney grubunun uygulamayı kullanımı kolay bulduğunu, içeriği takdir ettiğini ve konuşma, dinleme ve kelime bilgisinde olumlu öğrenme çıktıları algıladığını göstermiştir. Ses kaydetme sorunu başlıca sorun olarak bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EFL contexts lack sufficient opportunities to practice speaking. Mobile devices can offer learners opportunities to improve their speaking ability through MALL (Mobile-Assisted Language Learning) tools. This study investigated the effectiveness of MALL in improving students' speaking ability at a preparatory school in a state university in Türkiye, using Edpuzzle, a cloud-based interactive video platform. The study employed a mixed-methods design with a sample of 41 B1-level students in two intact classes assigned as the experimental (n = 20) and the control groups (n = 21). The study lasted ten weeks, with a six-week intervention, a two-week period of training and pretesting, and two weeks of posttesting. Both groups watched the warm-up videos and speaking tutorials on the platform; the experimental group completed the tasks on the app and received feedback on the app, while the control group completed the tasks in the classroom and received printed feedback. The study included a pretest and posttest based on the IELTS Speaking Test, and IELTS Speaking Test band descriptors were used for assessment. The Unified Theory of Technology Acceptance and Use 2 (UTAUT-2) questionnaire was administered to both groups before and after the intervention. To gain insight into the treatment, a five-question open-ended survey was given to the experimental group after the intervention. The results revealed that there was no statistically significant difference between the groups in the speaking posttest. The UTAUT-2 results showed that the control group demonstrated a statistically significant difference in their attitudes toward MALL compared to the experimental group. The qualitative analysis indicated that the experimental group found the app easy to use, appreciated the content, and perceived positive learning outcomes in speaking, listening, and vocabulary. Recording the answers was reported to be the main technical issue.