Davranışsal kamu yönetimi perspektifinde kamu hizmeti motivasyonunun etik davranışa etkisi
The effect of public service motivation on ethical behavior from a behavioral public administration perspective
- Tez No: 996728
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kamu hizmeti motivasyonunun etik davranış üzerindeki etkisi, kamu yönetimi literatüründe giderek artan bir önem kazanmasına rağmen, çoğunlukla normatif ve makro düzey yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu çalışma, davranışsal kamu yönetimi perspektifini benimseyerek, kamu örgütlerinde etik davranışın ortaya çıkışını bireysel düzeyde açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, bireysel motivasyonların ve davranışsal mekanizmaların etik davranış üzerindeki etkileri, psikoloji ve davranış bilimlerinden yararlanılarak analiz edilmektedir. Böylece kamu hizmetinde etik davranışın oluşumuna dair daha gerçekçi, mikro temelli ve ampirik bulgulara dayalı bir anlayışın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kuramsal çerçeve doğrultusunda çalışmanın uygulama kısmı, kamu hizmetinin önemli bir alanını oluşturan yükseköğretim kurumlarında görev yapan 525 akademisyen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kamu yararına hizmet üretme, mesleki özerklik ve yoğun etik sorumluluklar bakımından akademisyenler, kamu hizmeti motivasyonunun etik davranış üzerindeki etkisinin incelenmesi için uygun bir örneklem oluşturmaktadır. Geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ölçüm araçlarının yeterli olduğunu, doğrulayıcı faktör analizleri ise yapıların çok boyutlu doğasını ortaya koymuştur. İkinci düzey yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, kamu hizmeti motivasyonunun etik davranış üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ancak negatif yönlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiş; bu bulgunun daha ayrıntılı incelenmesi amacıyla yol analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kamu hizmeti motivasyonunun etik davranış üzerindeki etkisinin doğrusal ve evrensel olarak olumlu olmadığını göstermektedir. Çalışma, motivasyonun etik davranış üzerindeki etkisini davranışsal ve ampirik bir çerçevede ele alarak davranışsal kamu yönetimi literatürüne katkı sağlamakta ve akademik meslek bağlamına özgü bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the effect of public service motivation on ethical behavior has gained increasing importance in the public administration literature, it has largely been examined within normative and macro-level approaches. Adopting a behavioral public administration perspective, this study aims to explain the emergence of ethical behavior in public organizations at the individual level. In this context, the effects of individual motivations and behavioral mechanisms on ethical behavior are analyzed by drawing on insights from psychology and behavioral sciences. Accordingly, the study seeks to develop a more realistic, micro-level, and empirically grounded understanding of ethical behavior in public service. Within this theoretical framework, the empirical component of the study was conducted with 525 academics employed in higher education institutions, which constitute a significant domain of public service. Given their role in producing public value, professional autonomy, and high ethical responsibilities, academics represent a suitable sample for examining the effect of public service motivation on ethical behavior. Validity and reliability analyses indicated that the measurement instruments were adequate, while confirmatory factor analyses supported the multidimensional nature of the constructs. The results of the second-order structural equation modeling revealed that public service motivation has a statistically significant but negatively directed effect on ethical behavior; therefore, path analysis was conducted to examine this finding in greater detail. The findings demonstrate that the effect of public service motivation on ethical behavior is neither linear nor universally positive. By addressing the effect of motivation on ethical behavior within a behavioral and empirical framework, this study contributes to the behavioral public administration literature and offers context-specific insights into the academic profession.