Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına uyumlu probleme dayalı İngilizce öğretim programının çevresel farkındalığa etkisi
The effect of problem based English language teaching program aligned with sustainable development goals on environmental awareness
- Tez No: 996832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GELMEZ BURAKGAZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınmanın çevre boyutu amaçlarına uyumlu ve probleme dayalı öğrenme (PDÖ) yönteminin işe koşulduğu mevcut İngilizce öğretim programını zenginleştirmeyi, bu programın öğrencilerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik farkındalık düzeylerine etkisini ve bu durumun öğrenci-öğretmen görüşlerine nasıl yansıdığını incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde bir ilde yer alan ve MEB'e bağlı olan üç ortaokulda 7. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenciler ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın deneysel sürecine deney ve kontrol grubunda yer alan 39 öğrenci katılmıştır. İhtiyaç analizi için, 12 öğrenci ile odak grup görüşmesi ve üç öğretmen ile bireysel görüşmeler yürütülmüştür. Çalışmada“Sürdürülebilir Kalkınma Bağlamında Çevresel Farkındalık Anketi”,“Yapılandırılmamış Gözlem Formu”,“Öğretmen-Öğrenci Yansıtıcı Günlük Formu”,“Yarı Yapılandırılmış Öğrenci-Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Anketlerden edinilen verilerin analizinde Pearson Ki-Kare testi uygulanmış ve her maddenin anlamlılık değeri incelenmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların su, hava, toprak kirliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma, orman yangınları, ağaçların zarar görmesi, tarım arazilerinin bilinçsiz kullanımı, biyoçeşitlilik kaybı, yanlış ağaç dikimi, geri dönüştürmeyi bilmemek, doğaya eziyet, ısı-gıda tedariği ve su kaynaklarının tüketimi gibi problemleri dile getirdikleri saptanmıştır. Çevre problemleri karşısında katılımcıların olumsuz duygular içinde oldukları, İngilizce dersinin çevreye olan ilgiyi olumlu etkileyeceği ve afiş, slogan, pankart hazırlama, ağaç dikimi gibi dışarı etkinliklerinin bilinçlendirme çalışmalarında önemli rol oynayabileceği saptanmıştır. Aynı zamanda, PDÖ yöntemi ile zenginleştirilmiş programın öğrencilerin çevresel farkındalıklarına olumlu katkısının olduğu belirlenmiştir. Bulguların program geliştirme alanına, eğitim politikalarına ve öğrenme sürecinde yer alan paydaşlara önemli katkısının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to enrich the English teaching programme by aligning it with the environmental goals of sustainable development through Problem-Based Learning (PBL), to examine the impact of this programme on students' awareness levels, and to explore student-teacher views. This study utilised an exploratory sequential mixed-methods design. The study involved 7th-grade students and teachers from three state secondary schools in Central Anatolia during the 2024-2025 academic year. 39 students participated in the experimental process. For needs analysis, 12 students joined focus groups and three teachers were interviewed. The study utilised the 'Environmental Awareness Questionnaire in the Context of Sustainable Development', 'Unstructured Observation Form', 'Teacher-Student Reflective Diary Form', and 'Semi-Structured Student-Teacher Interview Form'. The Pearson Chi-Square test was applied to questionnaire data, examining the significance of each item. Interviews were analyzed using content analysis. Findings showed participants' concerns regarding pollution (water, air and soil), climate change, global warming, forest fires, damage to trees, reckless use of agricultural land, loss of biodiversity, incorrect tree planting, limited recycling knowledge, cruelty to nature, heat-food supply and water consumption. It was determined that participants had negative feelings about environmental problems, that English lessons would positively affect interest in the environment, and outdoor activities such as preparing posters, slogans, banners and planting trees could play an important role in awareness-raising efforts. Results also showed that the PBL-enriched programme positively affected students' environmental awareness. It is thought that the findings will significantly contribute to programme development, educational policies, and stakeholders involved in the learning process.