Vatandaşlık kanunları ve kimlik psikolojisi
Citizenship laws and identity psychology
  1. Tez No: 1014783
  2. Yazar: SELENAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Siyasal Bilimler, Law, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Türkiye'de vatandaşlık kanunlarının tarihsel gelişimi ile kimlik psikolojisi arasındaki ilişki incelenmektedir. Vatandaşlık, yalnızca hukuki bir statü olarak değil, bireyler için aidiyet, tanınma, güvenlik ve benlik saygısıyla bağlantılı bir kimlik deneyimi olarak ele alınmıştır. Çalışmada, Osmanlı'daki tebaa sistemi ve 1869 Tabiiyet-i Osmaniye Kanunnamesinden başlayarak Cumhuriyet'in ilanı, 1924, 1961 ve 1982 Anayasaları ile 1312, 403 ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunları tarihsel–betimsel bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Yöntem olarak nitel doküman incelemesi kullanılmış; anayasa ve kanun metinleri, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, resmî raporlar, ders kitapları ve ilgili literatür kimlik psikolojisinin temel kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmanın psikoloji boyutunu somutlaştırmak amacıyla literatür temelli temsili görüşmelerden yararlanılmış; 10 kadın ve 10 erkek profilinden oluşan anlatılar üzerinden vatandaşlık algısı, aidiyet ve dışlanma deneyimleri yorumlayıcı düzlemde ele alınmıştır. Buna ek olarak göç, mültecilik ve vatansızlık rejimleri, eğitim politikaları, medya temsilleri ve dijital vatandaşlık alanları incelenmiştir. Bulgular, Türk vatandaşlık rejiminin tarihsel olarak vatan–millet sevgisini ve Türk olma duygusunu güçlendiren, dönemsel olarak etnik, dinsel ve toplumsal cinsiyet temelli dışlanmalara yol açabilen ikili bir yapı taşıdığını göstermektedir. Temsili görüşmeler de vatandaşlığın bireyler açısından yalnızca hukuki bir statü değil; tanınma, kurumsal güven, aidiyet ve kabul görme deneyimleriyle bağlantılı psikososyal bir alan olduğunu desteklemektedir. Tez, Türk vatandaşlığının etnik homojenlik yerine, vatan ve Cumhuriyet sevgisini koruyan; çoğulcu, eşitlikçi ve kapsayıcı bir üst kimlik anlayışıyla yeniden düşünülmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the historical development of citizenship laws in Turkey and identity psychology. Citizenship is approached not only as a legal status but as an identity experience related to belonging, recognition, security and self-esteem. The study adopts a historical–descriptive perspective, analyzing the Ottoman subject system and the 1869 Ottoman Nationality Law, the founding of the Republic, the 1924, 1961 and 1982 Constitutions, and the Turkish Nationality Laws numbered 1312, 403 and 5901. Qualitative document analysis is employed as the main method. Constitutional and statutory texts, decisions of the Turkish Constitutional Court and the European Court of Human Rights, official reports, school textbooks and relevant scholarly literature are examined in the light of key concepts from identity psychology. In addition, literature-based representative interviews are used to concretize the psychological dimension of the study; through narratives based on 10 female and 10 male profiles, perceptions of citizenship, belonging and exclusion are interpreted analytically. Migration, refuge and statelessness regimes, education policies, media representations and digital citizenship are also addressed. The findings indicate that the Turkish citizenship regime has historically had a dual character: it has strengthened love of homeland and nation and the feeling of being“Turkish”, while at times producing ethnic, religious and gender-based forms of exclusion. The representative interviews also support the view that citizenship is not merely a legal status but a psychosocial field related to recognition, institutional trust, belonging and acceptance. The thesis argues that Turkish citizenship should be reconceptualized not as an ethnically homogeneous identity, but as a pluralistic, egalitarian and inclusive overarching identity that preserves attachment to the homeland and the Republic.