İnteraktif ortamda tipografi eğitimi ve değerlendirilmesi
Education in an interactive medium (e-learning) and its evaluation
  1. Tez No: 159405
  2. Yazar: MERİH GÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite düzeyinde okuyan grafik bölümü öğrencilerinin tipografi dersi öğretim programının ve programın içinde yer alan konuların interaktif ortamdaki boyutu hakkında doğrudan öğrenci görüşleri alınmıştır. Planlanan bu araştırmada, önceden seçilip belirlenmiş Ankara - Merkez bölgede bulunan ve interaktif eğitim programlarım uygulayan üniversiteler evreni oluşturmuştur ve yine bu üniversiteler ile sınırlıdır. Yapılmasındaki güçlük, kısıtlı zaman ve maliyetler bakımından Türkiye sınırları dahilinde bulunan ve interaktif ortamda eğitim programlarım uygulayan diğer üniversiteler kapsam dışında tutulmuştur. Araştırmanın uygulamalı kısmında ise, üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakültelerinde okuyan öğrenciler örneklemi oluşturmaktadır. Tezle beraber bir interaktif eğitim projesi şeklinde hazırlanmış ve uygulamaya konu olmuş olan ders, sözkonusu fakültelerde halen okutulan 'Tipografi' dersidir. Dersle ilgili rastlantısal olarak örneklem kapsamına giren 100' den fazla öğrenciye yine internet üzerinden anket uygulanmıştır. Kuramsal açıdan, elde edilecek sonuçlar bundan sonra gelecek öğrencilere genellenebilir. Verilerin çözümlenmesinde Excel programından yararlanılarak öğrencilerin görüşlerinin her bir maddeye ait yüzde dağılımları bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, araştırmaya katılan öğrencilerin neredeyse tamamı, yüzyüze eğitimin yetersiz olduğunu ve artırılması gerektiğini ifade etmişler, ders konusuna ait tüm uygulamaları ders saatleri içerisinde yapamadıklarım belirtmişlerdir. Genel olarak proje olumlu bulunmuştur. Bu araştırma bulgularının öğrenci- öğretmen görüşleri doğrultusunda birçok ders programının elektronik ortamda okutulmasında yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, opinions of university students about interactive education system of typography course and subjects in this course were directly taken. At first, universities that put interactive education into practice were determined and then using these universities a sample space have been formed. This study restricted by only these universities. Other universities in Turkey that carry out interactive education are not included in this study because of contact difficulties, limited time and research cost. In the practical part of this study, sample space of university students that study in fine arts was formed. More than 100 students that were randomly choosen from the sample space were taken a poll on the internet. Theoritically, results of the study can be generalized. In data analysis, percentages and averages of each question of questionnaire due to opinions of students were found with the help of MS Excel. According to result of the study, almost all of the students that was participate in the study stated that face to face education was incapable and they could not practice all of the course applications in course schedule. In general, study is considered constructive and its results will be helpful to instruct courses due to student-teacher opinions.