Para vakıfları ve risk sermayesi örnek olay Vakıf Risk Sermayesi A.Ş
Cash waqfs and venture capital sample event Vakif Venture Capital Investment Company Co
  1. Tez No: 219040
  2. Yazar: YAKUP ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmada vakıfların tarihçesinden başlanarak litaretürde ne kadar vakıf üzerine yazılmış eser varsa incelenmiş olup, para vakıflarının gelişimi çerçevesinde incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, vakıf üzerine teorik kitap, dergi, makaleler olup, içerikleri para vakıfları çerçevesinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda1) Para vakıflarının finans tarihimiz içerisinde önemli bir yer tuttuğu anlaşılmıştır.2) Günümüzde Vakıflar Bankası'nın sermayesini oluşturdukları görülmektedir.3) Vakıflar Bankası'nın girişimi olan Vakıf Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş sektörünün öncü ve ilk kuruluşu olduğu görülmüştür.4) Vakıf paraların islami ölçülerde işletilmesi hususunda Risk Sermayesi şirketinin uygun bir örnek olduğu görülmüştür.Araştırma sonunda ortaya çıkan bilgiler çerçevesinde vakıf paraların serüvenlerine Vakıfbank' ta devam ettikleri ve edecekleri görülmüş olup, yöneticilerin vakıf paraları yönetme hususunda; Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün son 10 yılda her yıl artan bütçe ve yatırımlarıyla ülkemize büyük katkılarda bulundukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze all the written texts concerning the waqfs in theframework of their evolution beginning from the brief history of waqfs.Theoretical books, periodicals and articles construct the basis of this study, and ittries to evaluate the content of those texts in terms of cash waqfs.In Conclusion1- It is approved that cash waqfs have great importance in the turkish financialhistory.2- Today, it appears that the capital of“vakıflar bankası”derives from those cashwaqfs.3- It seems that Vakıf Girisim Venture Capıtal Investment Company Co. which is anenterprise of“Vakıflar Bankası”is the first and pioneer institution of the sector.4- It shows that venture capıtal ınvestment company is a proper example in terms ofmanagement of cash waqfs according to ıslamic manner.As a result of this study, it can be stated that cash waqfs continue theiradventures in“Vakıfbank”, and that the General Directorate of Waqfs, with itsgrowing budget and annual investments in the last decade, makes great contributionto turkish economy through managing endowed money in the most suitable manner.