Türk kamu yönetiminde e-devlet uygulamalarının örgütsel yapıya etkisi ve bir model önerisi
Impacts of e-government applications on the organizational structure and an offer on a model
  1. Tez No: 253429
  2. Yazar: MUSTAFA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
E-devlet ve e-dönüşüm, günümüzde oldukça adından sık bahsedilen ve yeni araştırmalara konu olan konulardır. E-dönüşüm kavramı incelendiğinde e-devlet kavramından daha geniş anlam ifade ettiği görülmektedir. E-dönüşüm, devlet, kurum ve işletmelerin elektronik dönüşümünü kapsadığı gibi toplumunda bilgi toplumuna dönüşümünü kapsamaktadır. Bilgi toplumuna dönüşüm devleti, işletmeleri ve her türlü örgütü ve ülke insanlarını etkileyecek planlı bir e-dönüşüm projesidir.Bu çalışmanın araştırma problemi, hem geniş manada e-devlete dönüşüm hem de dar anlamda e-idarelere dönüşümün örgütsel yapıları nasıl etkileyeceği ve e-dönüşüm sonrasında e-devlet ve bilgi toplumunu ihtiyaçlarını karşılayacak örgütsel yapının nasıl olacağı veya nasıl olması gerektiğinin tespit edilmesi olarak ifade edilebilir. Bu bağlamda bu araştırmanın amaçları şu şekilde sıralanabilir:1)Değişim, örgütsel değişim ve e-dönüşüm nedir kapsamı nedir? E-dönüşümün özelliği nedir? Devletin ve örgütlerin E-dönüşümü nasıl bir değişim şeklidir? BT' in gelişimi, E-Devleti ortaya çıkması nasıl olmuştur? E-devlet için ön koşullar nelerdir?2)E-dönüşüm, e-kurum ve e-idareye dönüşüm, e-devlete dönüşüm ve bilgi toplumuna dönüşümün gerçekleştirilmesi nasıl olacaktır? Örnek bir e-kurum dönüşüm modeli için değişim mühendisliği uygulanabilir mi?3)E-dönüşüm ile örgütsel yapılar da değişimler yaşanabilir mi? E-kuruma ve e-işletmeye dönüşümde mevcut örgütsel yapılar nasıl değişir? Kurumsal kültürün e-dönüşümdeki rolü nedir?Yukarıdaki sorulara cevap aranırken örgütsel değişim, e-devlet, e-dönüşüm konularında detaylı kaynak taraması yapılarak kavramların bir biriyle ilişkisi ve anlamları kesin olarak ortaya konulmuştur. Bu çalışma kapsamında bir değişim mühendisliği yöntemiyle bir e-kurum dönüşüm modeli oluşturulmuştur.Sonuç olarak e-dönüşümün örgütsel yapıyı ve örgütsel yapı elemanlarını etkilediği tespit edilmiştir. Bundan dolayı e-dönüşüm tüm örgütler için bir iç ve dış değişim faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-Government and e-transformation are most popular concepts on which today new researches have been carried on by management scientists. If we deeply look for the e-transformation concept we will see the concept of e-transformation get broader meaning. As e-transformation covers transforming of government, administrations and business firms but also covers transformation of society to knowledge society. Knowledge Society Transformation is a planned project which effects on government, business, all entities and humans living in the country.The research problem of this study can be expressed, how both broad meaning ?e-government? and narrow meaning ?e-administration? of e-transformation affects the structures of organisations and how to be an organisational structure after an e-transformational project implemented and how an organizational structure will be or must be shaped to take the advantages of knowledge society. In this concept the following goals of this study can be arranged in order:1)What are the change, organisational change and e-transformation? What is the specialisation of the e-transformation? What kind of a change is the e-transformation? How is growing ICT and outbreak of e-government? What are the pre-conditions of e-Government?2)How will be implemented e-transformation, e-administration, e-government and transformation to the knowledge society? Can reengineering be used for transforming an organization to the e-administration as an example model?3)Can an organisational structure be changed via e-transformation? How can an organisational structure change with being transformed to an e-administration or e-organisation? What is the role of organisational culture in an e-transformation process?When answering the questions above, detailed resources on topics of organisational change, e-government, and e-transformation have been watched and relations between all concepts have been made clear. In this research study, an e-transformation model of an administration has been made with using reengineering methodology.As a result, it has been founded that e-transformation can affect the organisational structure and particle of structures. Therefore e-transformation can be an inside or outside factor of organizational change for all kind of organizations.