Meslek yüksekokullarında muhasebe eğitimi ve iş dünyasının beklentilerine göre yapılandırılması
Accounting education in vocational schools and its restructuring according to the business world's expectations
- Tez No: 257243
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, İşletme, Education and Training, Technical Education, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gelişmiş ülkeler iş dünyasının ihtiyaç duyduğu iş gücünü, uluslararası tecrübelerden de faydalanarak iç dinamiklerine göre oluşturdukları mesleki eğitim metotlarıyla karşılamaktadırlar. Üniversite-sektör işbirliği temeline dayalı eğitim uygulayan ülkeler, sadece okula dayalı eğitim uygulayanlar ve her iki anlayışı da benimseyen ama sürekli arayış içinde olan ülkeler bu hedefi üç farklı sistemle gerçekleştirmektedirler. Türkiye' deki mevcut sistem daha çok okula yani teorik eğitime dayalı olanıdır.Bu çalışmada yapılan anket uygulamasıyla, Türkiye'de iş dünyasının Meslek Yüksekokullarındaki muhasebe eğitiminden beklentileri ve karşılaştıkları başlıca sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Sorunlar; meslek elemanlarının eksik kaldığı konular, ders içeriklerinin güncel olmaması, stajların yetersizliği, mezunların iş adaptasyonu, eğitimcilerin güncellenmiş bilgi eksikliği, üniversite-sanayi-sektör ilişkisinin yetersizliği şeklinde sıralanabilir.İş dünyasının beklentileri ve çağdaş muhasebe eğitiminin gerekliliği olarak, muhasebe eğitiminin yeniden yapılandırılmasıyla, mezun öğrencilerin eğitim düzeylerinin iş dünyasında istihdam edilecekleri seviyeye getirilmesi beklenmektedir. Bunun için muhasebe eğitiminin amacı, yönetimin yapısı, kariyer planlama merkezi kurulması, öğrencilerin seçilmesi ve durumu, eğiticilerin durumu, öğretim teknikleri, staj uygulaması ve son olarak üniversite-sektör ilişkileri bir bütün olarak çalışmada ele alınmıştır. Belirtilen bu öğelerle muhasebe eğitimi; etkin bir yapıya ulaşacak, çağdaş düzeye çıkacak ve ülke gereksinimlerini karşılayacak muhasebeciler yetiştirecektir. Bu eğitim ise, iş dünyasının rekabet gücünü arttıracak ?ara kademe? insan gücünü oluşturan muhasebecilerin de yetiştirileceği Meslek Yüksekokullarında verilecektir.
Özet (Çeviri)
Developed countries meet the needs of required labor force within the business world through vocational education methods which they form according to their own internal dynamics as well as by taking advantage of international experiences. For that purpose, the countries in the world are applying three different systems: countries applying education based on the university- sector collaboration, the ones applying just school based education, and countries which adopted both apprehension but also being constantly in search of. The recent system in Turkey is the one, which is mostly based on the theoretical education.The business worlds? expectations from vocational schools and the problems they face in Turkey are tried to be determined with this survey in our study. We can list these problems as; imperfect knowledge of workers, outdated study contents, inadequate training, lack of adaptation from graduates, poor updating on information of tutors and insufficient relation in between university-industry-sector.As a need of the expectations of the business world and modern accounting education, we are aiming to improve graduate students? knowledge and capability by restructuring the education on accounting, so that they can be up to the challenge in the business world. To be able to achieve this accounting education, the structure of the management, building a career planning centre, choosing the right students, the positions of the tutors, techniques of training and teachings, application of the apprenticeship, and lastly university- sector collaboration are handled in harmony and studied in this work. With these indicated factors, accounting education will be able to reach an effective position and modern level, and successfully train accountants whom will meet the needs of our country. Furthermore, this education will be giving in vocational schools, which will train accountants and they will improve the competitive power in business.