Venlafaksin kullanan depresyon hastalarında farmakokinetik, klinik etki ve advers etkilerde zaman bağımlı değişikliklerin incelenmesi
The investigation of time dependent alterations in the pharmacokinetics, therapeutic effect and adverse effects in patients with major depressive disorder treated with venlafaxine
  1. Tez No: 260918
  2. Yazar: NAZAN AKGÜL CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, venlafaksinin uygulanma zamanına bağlı olarak (1) ilacın farmakokinetik özelliklerinin ve ilaç etkinliğinin değişip değişmediğini tayin etmek, (2) venlafaksin plazma konsantrasyonu ile klinik yanıt ve yan etki görülme sıklığı arasındaki olası ilişkileri araştırmaktır.Çalışmaya major depresyon tanısı almış 13 hasta alınmıştır. Hastaların plazma venlafaksin düzeyleri HPLC yöntemi ile, klinik yanıt MADRS ve CGI ile; yan etkiler ise UKU yan etki ölçeği ile değerlendirilmiştir.Major depresyonu olan hastalarda, venlafaksinin sabah ve akşam uygulamaları sonrası elde edilen Cmax, Tmax ve EAA değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır.Araştırma sonuçları, klinik testlerle ilaca yanıt veren/ vermeyenler ve yan etki görülen/görülmeyen hastalarda, venlafaksin sabah/akşam uygulamalarının EAA ve Cmax değerleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak bir fark bulunmadığını göstermektedir.Az sayıdaki bu ilk verilerden yola çıkarak major depresyonu olan hastalarda venlafaksin tedavisinde, ilacın sabah ya da akşam kullanımında kararın hasta?hekim tercihine göre belirlenebileceği, her iki seçeneğin de etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aims of the study are to investigate: (1) the pharmacokinetic properties and therapeutic effect of venlafaxine (2) the possible relationship between the plasma concentration of venlafaxine and the clinical outcome and the frequency of adverse effects, according to the time of administration.In this study 13 major depression patients have been studied. Plasma concentrations of venlafaxine were measured by HPLC, the therapeutic response to venlafaxine was determined by MADRS and CGI; adverse effects were evaluated by UKU side effect scale.There is no statistically significant difference in Cmax, Tmax and AUC values in patients with major depressive disorder who are treated with venlafaxine either in the morning or evening.Our findings showed that there is no statistically significant difference among the patients responding and non-responding to drug theraphy and patients in whom adverse reactions were and were not observed with respect to AUC and Cmax of venlafaxine administrated either in the morning or evening.Although there?s a few number of preliminary data, we think that both morning and evening administration of venlafaxine are effective and safe in the treatment of major depression. Both options may be prescribed according to patient - physician?s decision.