Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin bireysel piyano çalışma yöntemleri ile bazı değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determiniation of the relations between some variables and individual piano practice techniques of the students of the Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, music education main branch
  1. Tez No: 279597
  2. Yazar: EMİNE CERİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin bireysel piyano çalışma yöntemlerini tespit ederek bunların bazı değişkenler ile ilişkilerinin olup olmadığını ortaya koymak ve öğrencilerin çalışma yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaya çalışmak, karşılaşılan sorunlara çözüm önerisinde bulunmak ve bunun sonucunda piyano eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma, taşıdığı amaç ve bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplanan verilerin niteliği açısından durum saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır.Araştırma için konuyla ilgili Türkçe ve yabancı kaynaklar taranmış, bireysel çalışmanın piyano eğitimindeki yeri ve önemi belirlenmiştir.Ayrıca anket tekniği ile öğrencilerin bireysel çalışmalarında uyguladıkları yöntemler belirlenmiş, bu yöntemlerin ` sınıf düzeyi' ve ` bireysel piyano çalışmalarına günlük ayrılan süre' değişkenlerine göre dağılımı tespit edilmiştir. Öğrencilerin kullandıkları yöntemler ile bu bağımsız değişkenler arasındaki ilişki düzeyi hesaplanmış ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak; sınıf düzeyi ile `etüt veya eser çalışırken önemli noktalarda özel işaretler, renkli kalemler kullanma' durumu arasında, piyano çalışmaya ayrılan günlük süre ile `gam çalışmalarını uygularken çeşitli yöntemlerden birini veya birkaçını kullanma ' , `arpej çalışmalarını uygularken çeşitli yöntemlerden birini veya birkaçını kullanma' ve `çalışılan etüt veya eseri kayıttan (Cd, dvd?vb) dinleme' arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu ilişki düzeyi `düşük' düzeyde olarak tespit edilmiştir. Piyano çalışmaya ayrılan günlük süre ile `günlük bireysel piyano çalışmalarını belirli bir plan doğrultusunda gerçekleştirme' ve `fiziksel ısınma egzersizlerinden birini veya birkaçını kullanma' arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve ilişki düzeyi `orta' seviyede tespit edilmiştir.Buna göre; öğrencilerin piyano çalışırken çeşitli yöntemleri kullanmaları için günlük çalışma sürelerini arttırmaları, ders öğretmenleri tarafında bireysel çalışma süreçlerini etkili ve verimli kullanmaya teşvik edilmeleri gerekmektedir. Bireysel çalışma sürecine daha fazla önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
These research has been made in order to determine the methods of individual piano practicing of students of Gazi University Faculty Of Education Fine Arts Department Music Education Main Branch and then to find if these methods have any relation with some varieties, also to provide students? developing their working methods, to solve the problems and in the end help to increase the quality of piano educationThis research is a descriptive study because of its aim and the methods used to reach this aim and the quality of the datas.Fort his research, the sources in Turkey and abroad were investigated and the importance and place of personal piano education has been determined.In addition, by the help of surveys, students? techniques which they applied to in their individual studies are defined, the distribution of these techniques according to variables of `grade level? and `daily parted time to indivudual piano studies? are determined. The relation level between these independent variables and students? techniques that they use is counted up and commented.Consequently, it is found that there is a meaningful relation between class level and the situation `using private signs and colourful pencils at important points while studying etudes and pieces?; between the time spent in playing piano and using one or more techniques used in scale works, using one or some of techniques used in arpeggio works, listening to the piece or etude, which is studied, from the records while studying. This relation level is determined as low. Also it is found that there is a meaningful relation between class level and carriying out the individual piano practicing through a plan and between the period spent in playing piano in a day and using one or some of warm up activities; and this relation is determined as average.Therefore; it is necessary that students should increase studying time to use different techniques in playing piano and they should be encouraged by their teachers to use their individual working process effectively and productively. Individual working process should be considered more important.