Farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin katı cisimler (prizma, piramit, koni, silindir, küre) ile ilgili sahip oldukları kavram imajı
Different grade levels students concept image related with solids objects (prism, pyramid, cone,cylinder, sphere)
- Tez No: 290710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE UYAR, YRD. DOÇ. DR. FATİH GÜRSUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı sınıf seviyelerindeki ortaöğretim öğrencilerinin katı cisimler ( prizma, piramit, silindir, koni, küre) ile ilgili sahip oldukları kavram imajını belirlemektir.Araştırma nitel araştırma türlerinden olan bir fenomenoloji çalışmasıdır. Çalışma grubu 2010-2011 eğitim öğretim döneminde İstanbul'un bir Anadolu lisesinde okuyan 9. ve 12. sınıftan seçilen 3'er öğrenci olmak üzere toplamda 6 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler sınıflardan; bir iyi, bir orta, bir zayıf düzeyde olmak üzere geometri başarı testi yardımıyla seçilmiştir.Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, bu görüşmeler sırasında elde edilen dokümanlar( karalama kağıtları) ve gözlemler sonucunda elde edilmiştir. Ayrıca görüşmelerde öğrencilerden daha önceden hazırlanan geometrik cisim modellerini sesli düşünme metodu ile isimlendirmeleri istenmiş, bu da bir diğer veri kaynağını oluşturmuştur.Verilerin analizi için nitel araştırmalarda sıkça kullanılan içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerden elde edilen veriler fenomenografik yöntemle kategorilere ayrılarak yorumlanmıştır. Elde edilen veriler literatür ışığında kavram imajı ve kavram tanımları esas alınarak analiz edilmiştir.Verilerden elde edilen bulgular arasında aşağıdakileri sıralayabiliriz;1.Öğrenciler bazı katı cisimler ilgili prototip modeller oluşturmaktadır. Bu modeller somut olabileceği gibi geometrik bir çizim de olabilmektedir.2.Öğrencilerin katı cisimler ile ilgili sahip oldukları kavram imajları geometrik cisim modelleri ve sınıf içi geometrik çizimler ile özdeşleşmiştir.3.Öğrenciler katı cisim çeşitleri ile ilgili her hangi bir alan ve hacim problemi ile karşılaştıklarında ilk önce formülleri hatırlamaya çalışmaktadır.Araştırmanın son bölümünde, bu konuda çalışan araştırmacılara, matematik ve geometri program geliştiricilerine ve eğitimcilere yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine concept image at different grade levels students? with solids objects ( prism, pyramid, cone,cylinder, sphere ).The study ,which is qualitative, is a fenomenology study. The participants of the study are 6 people in total, 3 students from each 9th and 12th grades at an Anatolian High School in İstanbul. The participants are chosen with the help of an achievement test among the students who attended the study and one of the participant was successful, one of them was avarage and one of them was unsuccessful.The data are gathered through semi-structured interviews and the documents which were used and written (such as notes) during these interviews and observations. Besides, in the interviews the participants are claimed to name the geometrical object models which are prepared beforehand through thinking aloud method and this makes up another data source.For the analysis of the data, content analysis, which are used in qualitative studies frequently, are applied. The data gathered from students are interpreted through fenomenographic method. The collected data are analyzed based on the concept image and the concept descriptions through the light of the literature.The results which we are have are the following:1.Some of the students construct prototype models about the solid objects. These models can be concrete or a geometrical drawing.2.The concept imege of the students related with the solids objects were identified with the their geometric drawings and geometrical object models which were used during the lessons.3.When the participants were faced to on area problems or volume problems related with solid object, the first thing they did was to tried to remeber the relation or formulas which then could use.In the last part of the thesis, some suggestions are given to the researchers who are studying on the mathematics education field and curriculum developmenters mathematic and geometry programmes and trainers.