Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hükümlü-tutuklularla yapılan resim eğitiminin işlevsel etkileri
Ankara Closed Prison for Women Convicted prisoners functional effects of the art education
  1. Tez No: 333572
  2. Yazar: MEHMET FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanat; insanlık tarihi boyunca toplumların birbirilerini anlamasında, duygularını dışavurumunda, empati yeteneklerinin gelişmesinde etkili bir araç olmuştur. Kuşkusuz, fiziksel mekanın özelliklerinin sanatçı üzerinde büyük önemi vardır. Dış koşullar ya da birlikte çalışılan kişiler sanatın neyi dışavurduğuna dair önemli ipuçlarına zemin hazırlamaktadırlar. Toplum sadece özgür kamusal alanlardan ibaret değildir. Bu bağlamda cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler de toplumun parçasıdırlar ve zaten bir süre sonra toplum hayatına geri dönecektirler. Bu nedenle onların rehabilite olarak yeniden topluma dönmeleri büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda cezaevlerinde resim eğitimlerinin tutuklu ve hükümlülerin toplumsallaşmasına büyük katkısı vardır. Çalışmada, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki resim eğitimlerinin tutuklu ve hükümlülerin ceza infaz kurumundaki yaşamı ve sonrasındaki topluma katılma süreçleri üzerindeki etkisi sanatın rolü bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of mankind, art played role at the relationships which are understanding each other, developing of empathy, expressing the emotions of societies. Certainly, psyhical place takes role on the artist's conditions. The persons working together and external conditions provide ground to understand which the items the artists do express? Society is not limited with free-public areas. Therefore, prisoners and convicts are the parts of society life and also they would return to there. For this reason, rehabilitation of them is very important for returning to society. In this context, painting study contributes to socialization of prisoners and convicts. In this research, the role of the painting studies at socialization of prisoners and convicts Ankara Women of the criminal penal instutions (Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu) will be analyzed with the context of art's role.