Akseki ve yöresi türkülerinin keman eğitiminde kullanılabilirliği
Availability of Akseki area folk songs' in violin training
  1. Tez No: 450135
  2. Yazar: HÜSEYİN PARPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı: Akseki ve Yöresine ait olan ve keman eğitimine uygun olduğu düşünülen 20 türkünün ezgisel, makamsal ve ritmik yapılarını incelemek, türkülerin keman eğitimindeki sağ el(yay) ve sol el tekniklerine göre seslendirilmesi sırasında karşılaşılan zorlukları ortaya çıkararak Güzel Sanatlar Liseleri Bireysel Çalgı (Keman) dersinde kullanılabilmelerini sağlamaktır. Araştırma betimsel nitelikte olup veri toplamak için kaynak taraması yapılmış, Akseki ve Yöresi türküleri ve belgelerine ait kaynaklara ulaşılmıştır. Araştırmada konusu geçen türkülerin incelenmesi sırasında nitel araştırma yöntemlerinden ''içerik analiz modeli''de kullanılmıştır. Verilerin analizleri sırasında oluşturulan grafik ve tablolar Microsoft Word 2007 programı, şekillerin oluşturulması ise Paint Programıyla oluşturulmuş, Türkülerin keman eğitimindeki sağ el(yay) ve sol el tekniklerine göre yazımı ise Finale 2014 isimli nota yazım programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 20 Akseki ve Yöresi Türküsünün incelenmesinden elde edilen sonuçlara göre 8 türkünün makamı 'Hüseyni', 15 türkünün karar sesi 'La', 15 türkünün yeden sesi 'Sol', 6 türkünün başlangıç sesi 'Re', 15 türkünün bitiş sesi 'La', 7 türkünün usulü 4/4 lük (Sofyan) ve 6 türkünün ses aralığı 7'lidir. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre ise türkülerin seslendirilmesi sırasında oluşabilecek keman eğitimindeki sağ el (yay) ve sol el teknik zorluklar belirlenerek Güzel Sanatlar Liseleri Bireysel Çalgı(Keman) dersi 9.10.11.12. Sınıflara göre seviyeleri belirlenerek kullanılabilirliği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Eğitim, Keman, Türkü
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze 20 Turkish folk songs thought to be suitable for violin training and belonging to Akseki and its vicinity, in terms of melody, mode and rhythm structures, which are musical characteristics, and to ensure the use of these folk songs in Individual Instrument (Violin) Courses of Fine Arts High School, by revealing the challenges faced during performing through right hand (fiddlestick) and left hand techniques of violin training. Through the descriptive research, a literature review was conducted for data collecting and resources of folk songs and documents belonging to Akseki and its vicinity were analyzed.“Content analysis method”of qualitative research model was also used for the analysis of related folk songs in the study. Graphics and tables of data analysis were constituted in Microsoft Word 2007; shapes were formed in Paint and the reconstruction of folk songs in accordance with right hand (fiddlestick) and left hand techniques of violin training was completed in Finale 2014 notate program. According to the results obtained by analyzing 20 folk songs belonging to Akseki and its vicinity, 8 folk songs' mode is 'Hüseyni', 15 folk songs' decisive tone is“A”, 15 folk songs' yeden tone is“G”, 6 folk songs' starter tone is“D”, 15 folk songs' completing tone is“A”, 7 folk songs' tempo is 4/4 (Sofyan) and 6 folk songs' musical interval is 7. Other results of the study are right hand's (fiddlestick) and left hand's technical challenges faced through performing folk songs in violin training and levels of these challenges for ninth, tenth, eleventh and twelfth grade Fine Arts High School students' use in Individual Instruments (Violin) Course. Key Words : Training, Violin, Folk Song