Liderliğin devam ettirilmesinde holistik bellek siyasetinin rolü: Yerel yönetimler örneği
The role of holistic memory politics in maintaining leadership: The case of local governments
- Tez No: 886591
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bellek, sadece bir anılar deposu değil aynı zamanda dünle bugün arasında bir köprü görevi görerek, geleceğin şekillenmesinde önemli bir faktör olan dinamik bir sistemdir. Dolayısıyla bu durum belleğin yönlendirilmesine yönelik tartışmaları gündeme getirmektedir. Özellikle siyasi erklerin bellek üzerinden siyaset yapma çabalarının, yıllar içinde ivme kazandığı görülmektedir. Bilindiği üzere seçim sistemiyle liderliklerini elde eden adayların seçmenlerin oyunu alabilmeleri oldukça önemli bir konudur. Ancak liderliğin devam ettirilmesi, kazanılmasından çok daha fazla çaba gerektirmektedir. Bu da bellek sisteminin tüm boyutlarıyla ele alınarak daha ayrıntılı bir analizinin yapılmasını ve bellek siyaseti üzerine yeni stratejiler geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda bellek çalışmalarında bireyi, toplumu ve bunların içinde olduğu iç ve dış tüm bileşenleri“holistik (bütünsel)”olarak ele almak gerekmektedir. Tüm bu verilerden hareketle yerel seçimlerde aynı lidere birden fazla oy veren seçmen tipolojisini ortaya koymak ve bu seçmen tipolojisine yönelik yerel yönetimlerin birden fazla seçim kazanmaya yönelik yürüttükleri holistik bellek siyasetinin seçmen üzerindeki yansımalarını araştırmak bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışma Ankara iline bağlı Keçiören, Yenimahalle ve Etimesgut belediye başkanlarını ve bu ilçelerde ikamet eden, en az iki seçim dönemi ikamet ettikleri ilçede aynı belediye başkanına oy vermiş olan katılımcıları kapsamaktadır. Bu doğrultuda 24/03/2023-11/05/2023 tarihlerinde toplam 72 katılımcı ile nitel bir veri toplama araçları olan odak (focus) grup görüşmesi yapılmış ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde metafor analizi ve betimsel nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda her üç ilçe belediye yönetiminin bellek inşasına yönelik politikalarında yürüttükleri holistik bellek siyasetinin boyutları ve aynı adaya birden fazla seçim dönemi oy veren seçmen tipolojileri ortaya konulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, siyasi erklere hem iktidara gelmeleri hem de liderliklerini devam ettirmeleri noktasında strateji oluşturmalarına yönelik rehberlik edecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Memory is not only a storehouse of memories, but also a dynamic system that acts as a bridge between the past and the present as well as an important factor in shaping the future. Therefore, this situation brings up discussions on the channelling of memory. In particular, it is observed that the efforts of political powers to do politics through memory have gained momentum over the years. As it is known, it is a very important issue for the candidates who gain leadership through the electoral system to be able to secure the votes of the voters. However, maintaining leadership requires much more effort than gaining it. This necessitates a more detailed analysis of the memory system in all its dimensions and the development of new strategies for memory politics. In this context, in memory studies, it is necessary to consider the individual, society and all internal and external components in a holistic manner. Based on all these data, the starting point of this study is to reveal the typology of voters who vote for the same leader more than once in local elections and to investigate the reflections of the holistic memory politics carried out by local governments to win more than one election on voters. The study includes the mayors of Keçiören, Yenimahalle and Etimesgut municipalities in Ankara, Turkey, and the participants residing in these districts who voted for the same mayor in their districts at least at two elections. In this direction, a focus group interview, which is a qualitative data collection tool, was conducted with a total of 72 participants between 24/03/2023-11/05/2023 and a semi-structured interview form was used as a data collection tool. Metaphor analysis and descriptive qualitative analysis methods were used to analyse the data obtained. As a result of the study, the dimensions of the holistic memory politics implemented by the three district municipal administrations on memory construction and the typologies of voters who vote for the same candidate at more than one election were revealed. The results obtained from the study are capable of guiding the political powers to formulate strategies for both coming to power and maintaining their leadership.