ETwinning projelerine katılan ve katılmayan okul öncesi öğretmenlerin eğitimde teknolojiyi kullanma tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of preschool teachers who participated and did not participate in eTwinning projects towards using technology in education
- Tez No: 934715
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, e Twinning projelerine katılan/katılmayan öğretmenlerin eğitimde teknolojiyi kullanma tutumlarının ve e Twinning platformuna üyeliklerini etkileyen değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmada betimsel (tarama) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılı Türkiye geneli kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 212 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi formu ve ”eTwinning Proje Uygulama Anketi“ ve Öztürk (2006) tarafından geliştirilen ”Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği" ile toplanmıştır. Ölçekle okul öncesi öğretmenlerinin teknolojiyi kullanma tutumları; eğitimde teknoloji kullanımının öğretim süreçlerine yansıması, eğitimde teknoloji kullanımında kendini geliştirme ve eğitimde teknoloji kullanımı ve sınıf yönetimi olmak üzere üç alt başlıkta incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Araştırma, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun eTwinning platformuna üye olduğu, platformda aktif katılım sağladığı ve proje yaptıkları tespit edilmiştir. eTwinning'e üye olan öğretmenlerin, üye olmayanlara göre eğitim teknolojilerini daha çok kullandıkları, sınıf içi etkinliklerine entegre ettikleri ve teknoloji kullanımı konusunda sınıf yönetiminde sorun yaşamadıkları ancak teknoloji kullanımında kendini geliştirme konusunda yeterli olmadıkları görülmüştür. Yaş grupları arasında eTwinning üyeliği açısından fark bulunmamış, ancak yaş ilerledikçe eğitimde teknoloji kullanımı konusunda sınıf yönetimi tutumlarının daha olumlu olduğu saptanmıştır. Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin eTwinning'e katılım oranı ve eğitimde teknoloji kullanımı puanlarının özel okullara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları eTwinning platformunun okul öncesi öğretmenleri arasında yaygın kullanıldığını ve etkinliklerinde eğitim teknolojilerini kullanma tutumlarının olumlu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of teachers who participate/non-participate in e Twinning projects towards using technology in education and the variables affecting their membership to the e Twinning platform. The research employs a descriptive (survey) method. The sample of the study consists of 212 preschool teachers selected through convenient sampling from across Turkey during the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected using a 'Personal Information Form and eTwinning Project Implementation Questionnaire' developed by the researchers and the 'Attitude Scale Towards the Use of Technology in Education' developed by Öztürk (2006). The scale examines preschool teachers' attitudes towards using technology under three subheadings: the reflection of technology use in education on teaching processes, self-improvement in the use of technology in education, and the use of technology in education and classroom management. The data obtained in the study were analyzed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and the Mann Whitney U test. The study found that the majority of the teachers are members of the eTwinning platform, actively participate on the platform, and have carried out projects. It was observed that teachers who are members of eTwinning use educational technologies more, integrate them into classroom activities, and do not face issues in classroom management regarding technology use, but they are not sufficiently developed in terms of self-improvement in technology use. No significant difference was found in eTwinning membership among age groups, but it was observed that attitudes towards classroom management in the use of technology in education are more positive as age increases. It was also found that teachers working in public schools have higher eTwinning participation rates and higher scores in the use of technology in education compared to those in private schools. The results of the study reveal that the eTwinning platform is widely used among preschool teachers and that their attitudes towards the use of educational technologies in their activities are positive.