Speaking anxiety and performance of the learners with peers and ChatGPT as an interlocutor
Öğrencilerin akranlarıyla ve sohbetçi olarak ChatGPT ile konuşma kaygısı ve performansı
  1. Tez No: 989217
  2. Yazar: SARA GHANBARZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı bir dili öğrenmek, hem bir iletişim aracı olarak hem de kültürel çeşitlilikleri ve farklılıkları anlamayı ve takdir etmeyi amaçlayan kültürel bir çaba olarak, insanlar arasındaki başlıca etkileşim ve iletişim yollarından biri hâline gelmiştir. Yabancı dil öğrenme sürecinde öğrencilerin karşılaşabileceği zorluklar ve karmaşıklıklar göz önüne alındığında, bu olumsuz etkileri azaltmaya yönelik birçok kaynak geliştirilmiş ve çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda, mevcut çalışma, öğrencilerin ChatGPT ile konuşurken yaşadıkları kaygı düzeyini, akranlarıyla konuşurken yaşadıkları kaygı düzeyiyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katılımcıları, tamamı standart bir seviye belirleme testine göre B1 düzeyinde olan 28 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Kontrol grubu, konuşmaları akranlarıyla gerçekleştirirken; deney grubu, konuşmaları ChatGPT ile yapmıştır. Analiz sonuçları, deney grubu katılımcılarının kontrol grubundakilere göre daha düşük düzeyde kaygı yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, deney grubu katılımcılarıyla yapılan görüşme sonuçları da, kaygı düzeyinde bir azalma olduğunu göstererek bu bulguları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language, both as a means of communication and as a cultural endeavor to understand and perceive cultural varieties and differences and to be able to communicate, has become one of the main means of contact and communication among human beings. Considering the difficulties and complexities that learners might face while learning a foreign language, there have been many resources available and studies that have been conducted to investigate the possible ways that might decrease those unsatisfactory effects. To this end, this study aims to investigate the anxiety level that learners experience while talking to ChatGPT compared to the one during the conversation with their peers. The participants of the study are 28 university students who are all at B1 level according to the standardized placement test. These participants are divided into experimental (n=14) and control groups (n=14). Control group participants conducted the conversation with peers and experimental group ones conducted the talk to ChatGPT. The results of the analysis of the study revealed that the experimental group participants had less anxiety compared to the control group participants. The interview results, which was conducted by experimental group participants, also supported the same results with a reduction in the anxiety level.