Kamu çalışanlarının sendikal hak olarak boş zamanlarını değerlendirmede sportif beklentileri ve gerçekleşme düzeyi (Türkiye Kamu-Sen, Ankara ili örneği)
The materilization level of the sportive expectations of public officials as a trade-union concession for evaluation of their spear times
- Tez No: 163505
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
71 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türkiye Kamu-Sen'e bağlı üyelerin sendikal hak olarak boş zamanlarım değerlendirmede sportif beklentilerini ve bunun gerçekleşme düzeyinin belirlenmesidir. Verilerin elde edilmesine ilişkin sorular uzmanların görüşlerine dayanılarak oluşturulmuş, sendika yöneticilerine ve çalışanlarına ön uygulama yapılmış, uygulamalarda elde edilen görüşlere göre anket formuna son şekli verilmiştir. Araştırmanın amacım gerçekleştirmek için 630 bin kamu çalışanı bulunan Türkiye Kamu Sen' e bağlı Ankara'daki 11 sendikanın 600 çalışanına 29 sorudan oluşan bir anket uygulanmış, 542 cevap değerlendirmeye alınmıştır. Geliştirilen ölçekte elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımlarıyla tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin % 64.2' sinde günlük 3-4 saat boş zaman değerlendirme istekleri olduğu ortaya çıkarken, bu üyelerden %54.6'sımn bu tür etkinliklere katılamadığı tespit edilmiştir. Boş zaman değerlendirmede sportif etkinliklere katılım beklentisi %63.0 oranında çıkarken, kuramların %39.7'sinin bu tarz etkinlikler düzenlemediği belirlenmiştir.72 Deneklerin boş zaman etkinliklerine katılamama sebeplerinin başında % 39.1 tesislerin olmayışı gelmektedir. Ayrıca mevcut spor tesislerinin amaca uygun işletilmediği görülmektedir. Şartlar sağlandığında sendikalı üyelerin % 5 1,7 'sinin boş zamanlarım kurum tesislerinde gerçekleştirmek istediği görülmektedir. Kamu Sen'e bağlı sendikaların %60'ında ise üyelerine boş zaman etkinliği düzenlemediği belirlenmiştir. Öte yandan araştırma grubunun %94.8'i sendikal hak olarak boş zamanlan değerlendirme etkinliklerinin de sendikalarca yerine getirilecek bir görev olduğundan habersizdir. Anayasadan ve mevzuattan doğan haklarım sendika üyelerinin kullanamadığı ve kendilerini temsil eden sendikanın da bu konuda yeterli yaptırımı uygulayamadığı belirtilmektedir. Boş zamanları değerlendirme konusunda araştırma grubunun rehberlik hizmetine ihtiyacının olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda sendikalarında temsil ettikleri grubun haklan konusunda daha hassas olması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT The objective of this study is to determine the rate of the materialization of the sportive expectations of the members of Turkey Kamu-Sen union as a right for evaluation of their spear times. Questions for the date collection were prepared in accordance of experts' point of view; pre-application was conducted to the union managers and workers, final form of the questionnaire was made based on the collected views. To realize the aim of the study a survey of 29 questions was applied to 600 out of 630 members of 1 1 unions Turkey Kamu-Sen in Ankara and 542 questions were evaluated. Obtained results were evaluated by frequency and dispersion analysis based on an developed scale. It has been obtained that 64.2 % of inquiries want to utilize 3-4 of their spare time but 54.6 % of them did not join such activities. The rate expectation to join sportive activities for evaluation of the spare time was obtained to be 63 % while 39.7 % of the associations did not organize such activities.74- 39.1 % of inquiries declared of their observation due to insufficient foundations. Also they mentioned that the existence of the foundations is not appropriate for the objectives. It has been determined that if there were sufficient foundation 51.7 % of the inquiries would spent their spare time at the foundations. 60 % of Kamu-Sen's unions have not the activities for their members. On the other hand 94.8 % of the inquiries were unaware that the evaluation of the spare time is a union right and should be done by the union. It has been observed that the Members' of the union have not used their constitutional rights and the union is not working willingly. It has been also determined that a research team of guide is necessary for evaluation of spare times. And managers at the union should be aware of the rights of members.